مهره ماسوره

مهره ماسوره

مهره ماسوره یا  Unionیکی از پرکاربردترین اجزایی است که در صنعت پایپینگ از آن استفاده می‎شود. کاربرد این مهره در واقع در این است که می‎تواند دو قسمت را به طور کامل به یکدیگر اتصال دهد. این اتصال به گونه‎ای برقرار می‎شود که در صورت نیاز به جدا کردن لوله بتوان آن را بدون هیج تغییر شکلی از سیستم جدا کرد. مهره ماسوره معمولا در هر نوع اتصلاتی با قطر کوچک به کار می‎رود.

مهره ماسوره چیست؟

یکی از ابزارآلات یا تجهیزاتی که در اتصالات به کار می‎رود مهره ماسوره می‎باشد. این مهره می‎تواند اتصالاتی را در لوله‎هایی با قطر کم ایجاد کند که به راحتی بتوان ‎آنها را از اتصالات جدا کرد. این مهره با استفاده از نری مادگی به لوله متصل می‎شود. البته از مهره ماسوره نه تنها برای ارتباط دادن دو لوله بلکه برای اتصال آنها به تجهیزات دیگر نیز استفاده می‎شود. مهره ماسوره دارای انواع مختلفی است که در سایزهای مختلفی طراحی و تولید می‎شوند و با توجه به کاربرد آنها مورد استفاده قرار می‎گیرند.

مهم‎ترین ویژگی مهره ماسوره این است که به گونه‎ای طراحی شده که می‎تواند به سادگی و بدون ایجاد تغییر شکل، لوله‎هایی را که به هم متصل کرده، جدا کرد. در هر اتصالی که به این ویژگی یعنی جداسازی راحت لوله یا قطع جریان در سیستم  نیاز باشد و یا لوله کشی با منافذ کوچک از مهره ماسوره استفاده می‎شود. در انتخاب مهره ماسوره باید به دو نکته توجه کنیم.

 1. قطعاتی که برای اتصال قطر کمی دارند.
 2. قطعاتی که نیازمند جداسازی راحتی هستند.

از مهره ماسوره به عنوان جایگزینی برای فلنج کور، فلنج گلودار و فلنج اسلیپون استفاده می‎شود. همانظور که گفته شد از این مهره‎ها برای اتصال‎ لوله های نر و ماده استفاده می‎شود. زمانی که این لوله‎ها به یکدیگر می‎رسند مهره ماسوره فشار لازم را برای بسته شدن این اتصال ایجاد می‎کند.

اتصالاتی که در لوله‎ها شکل می‎گیرد به سادگی ممکن است نیازمند تعمیر یا نگهداری‎های طولانی مدت باشد بنابراین از مهره ماسوره در این اتصالات استفاده خواهد شد که امکان اتصال و قطع اتصال را به دفعات برای ما فراهم می‎کند.

مهره های ماسوره از سه قسمت نرینگی و مادگی در انتها هر مهره و مهره میانی تشکیل می‌‎شوند. برای کارامد بودن یک اتصال باید در نظر داشت که هر دو انتهای نرینه و مادگی به هم مهر و موم شوند. تفاوت نرینگی و مادگی در این است که در اتصال نرینه مهره ماسوره از خارج رزوه شده است اما در اتصال ماده مهره ماسوره از داخل رزوه شده است به همین دلیل این امکان فراهم شده تا به راحتی قابل تعویض باشد.

کارامد بودن این قطعه باعث بالا بودن تقاضا برای آن می‎شود و معمولا مهره ماسوره را به راحتی می‎توان تهیه کرد. همچنین این امر باعث می‎شود که تنوع بالایی در انواع آن ایجاد شود که در این طیف مهره ماسوره از جنس مواد مختلفی تهیه شده است.

انواع موادی که از آن مهره ماسوره ساخته میشود عبارتند از استنلس استیل، چدن، آلمینیوم، نیکل، مس، برنج، گالوانیزه، پلیمر، برنز،‌ آلیاژ، پلاستیک، لاستیک و … .

اما مهمترین انواع مهره ماسوره را مهره ماسوره فلزی، گالوانیزه و پلیمری تشکیل می‎دهند.

کاربرد مهره ماسوره

همانطور که پیشتر گفته شد مهره ماسوره در اتصالاتی به کار می‎رود که قطر کمی دارند و نیازمند اتصال و قطع اتصال ساده هستند. در نتیجه باعث می‎شود که در مصارف شهری و صنعتی بتوان به طور همزمان از آن استفاد کرد .

مهره ماسوره را در سیستم‎های محافظت در برابر حریق، سیستم‎های لوله کشی صنعتی و ساختمانی، سیستم‎های آب و فاضلات به کار می‎گیرند.

 • از ویژگی‎های مهره ماسوره این است که در سیستم پایپینگ نقطه اتصالی ایجاد می‎کند که ضد نشتی است. این ویژگی بسیار مهم است زیرا برای اندازه گیری و تنظیم مصارف لوله کشی از آن استفاده می‎شود.
 • از دیگر ویژگی‎های مهره ماسوره این است که می‎تواند سیستم لوله کشی را به سایر مجاری متصل کند.
 • همچنین قادر است دو لوله با اندازه‎های مختلف را به یکدیگر متصل کند به طوری که به هیچ وجه نشتی نداشته باشند.
 • داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی و نشتی.
 • نصب آسان آن نیز از دیگر مزایای استفاده از مهره ماسور نسبت به دیگر راهکارها است.
 • به صرفه بودن آن و صرفه جویی در هزینه‎ها از نظر ارزانتر بودن آن و یا نصب راحت.
 • عدم آب بندی در هنگام مواجه شدن با دمای بسیار پایین یا یخ زدگی
 • راحتی مونتاژ و دمونتاژ
 • مقاومت بالا در شرایط محیطی مختلف
 • انواع سایز
 • طول عمر بالا
 • وزن کم

جنس مهره ماسوره با کاربرد آن در صنعت لوله کشی رابطه مستقیمی دارد. برای مثال مهره ماسوره گالوانیزه با توجه به آب بندی خوبی که دارند برای جلوگیری دو چندان از نشتی در لوله کشی مورد استفاده قرار می‎گیرند.

بیشترین زمینه استفاده از مهره‎های ماسوره در مجراهای لوله کشی آب بهداشتی، تهویه فاضلاب‎ها و مدارهای بسته کشاورزی و تغیرات لوله کشی می‎باشد. به طور کلی می‎توان کاربرد مهره ماسوره را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • به کار گیری مهره ماسوره در صنعت لوله کشی آب و گاز و فاضلاب
 • استفاده از مهره ماسوره در شیرهای قطع و اتصال
 • استفاده در لوله کشی‎های ساختمانی
 • استفاده از مهره ماسوره در لوله کشی موتور خانه
 • کنتورهای آب
 • اتصالات تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مانند پکیج و آبگرمکن

مهره ماسوره برای اتصال لوله به لوله در کلاف بندی نواحی که در آنها امکان آچارکشی وجود ندارد مورد استفاده قرار می‎گیرد. این مهره از سه قسمت تشکیل شده است که قابلیت جداسازی از یکدیگر را دارند. این مهره در به کارگیری سیستم‎های انتقال سیالات به هیچ وجه نشتی نمی‎کند بنابراین بیشترین کاربرد را در این زمینه دارد. البته این حالت در گرو یک اتصال دقیق و کامل است.

خرید مهره ماسوره در تهران

در صورتی که در میان قطعات مورد نیازتان قصد خرید مهره ماسوره را دارید باید به این امر دقت کنید که حوزه به کارگیری و نوع استفاده در انتخاب نوع مهره ماسوره اهمیت زیادی دارد. معمولا مدل‎های فلزی و گالوانیزه مقاومت بیشتری در میان سایر انواع مهره ماسوره دارند. متاسفانه دربازار مدل های غیر استاندارد هم بسیار رواج دارد که اگر حساسیت کار بالا است هنگام خرید باید از شرکت های معتبر که عموما عضو وندور لیست شرکت نفت هستند خرید کرد. شرکت البرز پارت جهان یکی از بزرگترین تولید کنندگان این محصول در کشور است.

یکی از بزرگترین چالش ها در نوع فولادی این محصول، تولید به روش ریخته گری بجای روش فورج است.

با توجه به تقاضای بالا برای مهره ماسوره لازم به ذکر است که هیچ جای نگرانی نیست زیرا به سادگی در هر کجا برای تهیه، در دسترس است.